2013 - Jan Smolík, cyklista

Jan Smolík vyhrál v roce 1964 Závod míru, tehdy nejnáročnější cyklistický závod amatérů, a tak se již ve svých dvaadvaceti letech stal legendou. Tímto triumfem si vysloužil nesmírnou popularitu jak u mládeže, tak u veřejnosti, která ho, jak mnozí pamatují, nazvala Smolíčkem pacholíčkem. V Závodě míru slavil poté další úspěchy – mimo jiné v něm celkem vyhrál šest etap, skončil na celkově čtvrtém místě v roce 1967 a jako kapitán pomohl našemu týmu vybojovat druhou, respektive třetí příčku. Byl mistrem Československa v silničním závodě, zúčastnil se čtyř světových šampionátů a reprezentoval na olympijských hrách v Tokiu i Mexiku. Zásady fair play ctil jako závodník a prosazoval je i v roli trenéra brněnského střediska sportu mládeže, kde pod jeho vedením vyrostli například budoucí dráhoví mistři světa Svatopluk Buchta a Vítězslav Vobořil.